KLÁRA 3847 – ANEB PŘÍLIŠ MNOHO HVĚZD

10.02.2016

,,Britská televizní stanice BBC mapovala před několika lety osudy osvětimských vězňů a narazila tehdy i na příběh Kláry Brodyové (1920 - 2007), ženy, která jako jediná ze své rodiny přežila věznění v jednom z nejhorších koncentračních táborů. Po válce se přestěhovala na sever Čech a nikdy svým blízkým o válce nevyprávěla. To, že byla vězněna v Osvětimi, připomínalo jen číslo 3847 vytetované na jejím předloktí. V roce 1985 na žádost své sestry, která díky přátelům přežila válku v úkrytu a koncentrační tábor ji tak minul, sedla Klára k psacímu stroji a zcela bez emocí popsala své zážitky z té doby. Vznikl příběh, který svou věcností a strohým popisem zvěrstev páchaných na vězních děsí a dojímá. Příběh dívky, která jako jediná z patnáctičlenné rodiny přežila útrapy transportu, selekci, mučení i pochod smrti.“ Nabídka tohoto pořadu zaujala žáky 8. a 9. třídy natolik, že jsme se rozhodli navštívit 10. 2. 2016 kino Metropol v Olomouci a zhlédnout tuto zajímavou divadelní inscenaci, v níž hlavní roli měla samotná vnučka Kláry Brodyové. Rozhodně jsme návštěvy nelitovali, jelikož jsme měli možnost nahlédnout do hrůzné doby 2. světové války a domů jsme si všichni odnesli velmi silný zážitek.

Zapsala Bohumila Navrátilová