Přijelo k nám divadlo

19.11.2014

n_DSC_0009a.jpg
Ve středu 19. listopadu do naší školy přijeli herci divadla z Hradce Králové se svým programem pod názvem Pohádka ze starého mlýna, aneb Nebojte se hastrmanů! Šlo o loutkoherecké představení na motivy lidových pohádek o vodnících a mlynářích.
V úvodní části byli žáci seznámeni se samotnou postavou vodníka, který byl představen jako panáček v zeleném kabátku, kterému z jeho „šůsků“ kape voda, jeho vlastnostmi, zálibami a historickým významem v českých pohádkách. Byli připomenuti i známí spisovatelé – Čapek, Erben, Němcová, kteří měli postavičku hastrmana ve svých pohádkách. A protože odvěkými sousedy vodníků bývali mlynáři, rozehrála se pohádka o tom, co všechno si tito dva tvrdohlaví sousedé z cechu vodnického a mlynářského dovedou vzájemně provádět za lumpárny.
Na starý mlýn se přistěhoval mlynář Patočka se svou dcerou Aničkou. Mlýn, aby klapal, potřebuje vodu. Tu přiváděli z rybníka Kačáka, kde prováděl svou vodnickou živnost již dvě stě let vodník Břehule. Společně s ním přebýval v rybníce jeho synek Žabík. A právě o vodu se svede spor mezi zeleným mužíčkem a mlynářem. Zadřené mlýnské kolo je příčinou šarvátek a vzájemných nástrah. Mlynář hledá pomoc v knize Jak vyzrát na vodníka. I když se mu to hned nedaří, nakonec vše dopadne dobře. Na závěr nechybí usmíření. Čaj z dobromyslu vyléčí vodníka i mlynáře. Nechybí dokonce ani pověstná šťastná svatba, kdy mlynářovic Anička najde zalíbení v mladém vodníkovi.
Lehce ztřeštěné vyprávění bylo plné gagů, překvapení a komických situací, které vtáhly hlavně naše nejmenší do děje. Smyslem celého představení bylo připomenutí kouzla tradičních pohádkových postav, ukázka dobrých i špatných lidských vlastností, pozitivního chování, kdy vše se v dobré obrátí.

Zapsala: Jarka Rašková, Renata Látalová

n_DSC_0009a.jpg
n_DSC_0012a.jpg
n_DSC_0017a.jpg
n_DSC_0024a.jpg
n_DSC_0037a.jpg
n_DSC_0039a.jpg
n_DSC_0040a.jpg
n_DSC_0043a.jpg
n_DSC_0044a.jpg

Design downloaded from Zeroweb.org: Free website templates, layouts, and tools.