Bylo nás pět

12.09.2014

… byl název divadelního představení v prostějovském divadle, které navštívili žáci 4. a 5. ročníku v pátek 12. září. Scénická adaptace knihy Karla Poláčka, která patří k základnímu fondu české humoristické literatury nejen pro mládež, ale i dospělé, všechny zaujala. Půvabné a humorné vyprávění Petra Bajzy, jehož tatínek má obchod v malém městě, prolíná celým příběhem. Tak jako v knize i zde Péťa kamarádí s Antonínem Bejvalem, Čeňkem Jirsákem, Edou Kemlinkem a Pepou Zilvarem z chudobince. Je jich tedy pět. Zažívají spolu mnohá dobrodružství ve škole, v kině, při potyčkách s Habrováky a častých rošťárnách, za které inkasují kázání i pohlavky dospělých. V představení zazní několik známých melodií doplněných humorným textem. Vystoupení nadchlo i proto, že diváci byli vtažení do samotného příběhu. Několik našich žáků tak mělo svou premiéru „na prknech, co znamenají svět“.
Představení se setkalo s velkým ohlasem. I když trvalo téměř dvě hodiny, žáci se bavili a odcházeli spokojeni. Možná se někteří z nich s dílem Karla Poláčka seznámí a přečtou si knihu, která byla předlohou. Divadlo Radost z Brna rozdávalo radost. Bavili se žáci i učitelé, protože šlo tak trochu o návrat do minulosti i do dětství.

Zapsala Jarka Raková, Slávka Dobrovolná